Aktualności

Uwaga dzieci, smoG leci!

Materiał nadesłany przez młodzież z SP w Lubomi udzielającej się w kole dziennikarskim pod kierunkiem Pani Sylwii Prusowskiej.

Uwaga dzieci, smoG leci!

Nadeszła już zima. Co prawda śniegu jeszcze nie ma, ale po dymie lecącym z kominów możemy poznać, że to już grudzień. Czy dzieciom przeszkadza smog? Czy zwracają na niego uwagę?


Okazuje się, że tak. Po rozmowach z naszymi rówieśnikami możemy śmiało stwierdzić, że dzieci martwią się zarówno smogiem jak i sprawami szeroko pojętej ochrony środowiska. - Smog przypomina mi o sobie codziennie rano, gdy chcę przewietrzyć pokój. Nie da się tego zrobić o żadnej porze dnia, śmierdzi non stop - powiedziała nam jedna z uczennic klas szóstych lubomskiej Szkoły Podstawowej. Czy dzieci mają pojęcie o szkodliwości smogu? - Oczywiście, wiemy że to nic dobrego dla organizmu. Szczególnie szkodzi na płuca, utrudnia oddychanie, nasila problemy z astmą, co wiemy z telewizji i zwyczajnie dużo gorzej się oddycha, co wiemy z własnego doświadczenia - twierdzą Marta i Milena.


Rozwiązań tego problemu trzeba oczekiwać od dorosłych. My jedynie jako dzieci możemy zwracać naszym rodzicom uwagę, by dbali o segregację odpadów i nie palili byle czym. Nasze pokolenie obawia się o swoją przyszłość. Smog staje się coraz bardziej niebezpieczny. Nie zgadzamy się ze starym powiedzeniem "dzieci i ryby głosu nie mają", myślimy wręcz przeciwnie. Mamy prawo decydować i mówić o tym, w jakim środowisku będziemy żyć jako dorośli ludzie, a dorośli powinni myśleć o nas i o tym, w jakim środowisku przyjdzie żyć następnym pokoleniom.


MP1,MP2,MB