Aktualności

Kto na ochotnika? Czyli o szkolnym wolontariacie

Kto na ochotnika? Czyli o szkolnym wolontariacie

Może jeszcze nie wszyscy wiedzą, ale w naszej szkole i przy parafii działa już od 8 lat wolontariat. Skupia osoby, dla których ważne jest pomaganie innym i którym bliskie są problemy ludzi w różnych zakątkach świata.


Uczniowie naszej Szkoły Podstawowej oraz ich starsi koledzy biorą udział w wolontariacie już od wielu lat. To właśnie oni poświęcają swój czas i energię, by pomagać innym. Na czym polegają ich działania? - Przede wszystkim zwyczajnie staramy się być pomocni – mówi jedna z uczennic naszej szkoły. - Pomagamy młodszym dzieciom w nauce, kierujemy na właściwe tory kiedy odrabiają zadania domowe w świetlicy, organizujemy im gry i zabawy, staramy się wspierać szczególnie te najmłodsze dzieci, które dopiero poznają zasady funkcjonowania szkoły. Jeśli jest taka potrzeba to pomagamy w porządkowaniu, w liczeniu pieniędzy na zbiórkach typu „góra grosza” – mówi kolejna uczennica, a wszystko to pod czujnym okiem opiekunki szkolnego wolontariatu – Haliny Nowak.


Ich działania nie są jednak związane tylko ze szkołą. Poza jej murami osoby biorące udział w wolontariacie są zaangażowane w tydzień misyjny. To właśnie wtedy odbywało się słynne pieczenie babeczek, przygotowywanie cytatów i ich pakowanie, by później sprzedawać je i tym samym zebrać pieniądze na misje. Kolejną znaną już naszym mieszkańcom akcją jest kolędowanie misyjne, podczas którego dzieci zanoszą radość Bożego Narodzenia do odwiedzanych domów dodatkowo wspierając dzieło misyjne. Młodzi społecznicy odwiedzają też starsze i samotne osoby.


Warto wspomnieć, że dodatkowym atutem działania w szkolnym wolontariacie jest możliwość otrzymania 3 dodatkowych punktów na świadectwie. - Bardzo zachęcamy do udziału w szkolnym wolontariacie. Pamiętajcie jednak, że trzeba tu działać, punkty na świadectwie są tylko dodatkiem. My pomagamy, bo po prostu to lubimy. Chcemy być dobrymi ludźmi, a to pomaga nam stawać się każdego dnia lepszym człowiekiem – wyjaśnia uczennica kl. VI. A może to właśnie Ty chcesz działać w szkolnym wolontariacie.

 

Zdjęcia