Nowa ulica w Lubomi na osiedlu tzw. Paprotnik - Jak będzie się nazywała?

Szanowni Państwo

Dziś mamy przyjemność podzielić się z państwem radosną nowiną jak na okres świąteczny przystało.

W Lubomi powstaje nowa ulica , która trzeba nazwać. Urząd Gminy zwrócił się z prośbą do Pani Sołtys i Rady Sołeckiej aby zaproponować kilka nazw nowej ulicy. Zaproponowane przez Radę Sołecką nazwy zostaną przeanalizowane przez Radę Gminy i Wójta następnie finalnie Rada Gminy podejmie decyzję o nazwie.

W nawiązaniu do prośby Zarządu Gminy  publikujemy  dziesięć propozycji nazw nowej drogi na tzw. ,,Paprotniku".Naszym zdaniem nazwa drogi powinna być oryginalna i kojarząca się z Lubomską historią lub Lubomskimi nazwami danych obszarów wsi funkcjonujących nieformalnie.

Myślimy że warto nazwać ulicę tak aby znalazła swoje logiczne a zarazem kreatywne uzasadnienie, ciekawa nazwa to też taka , której nie znajdziemy w każdej innej wsi czy mieście w okolicy.

Przedstawiamy Nasze propozycje :

1. Sadowa lub Sadówki ( ponieważ kiedyś na obszar Lubomi, gdzie znajduje się akacjowa,jesionowa, część granicznej mówiono ,,sadówka” . Ogólnie rzecz biorąc funkcjonowały dwie nazwy albo ,,Paprotnik” albo ,,Sadówka”. Szczególnie ten obszar na dole ulic akacjowej i jesionowej gdzie powstanie nowa ulica kojarzył się właśnie z kreśleniem ,,sadówka" z uwagi na to że znajdowały tam się liczne prywatne sady. Każdy mieszkaniec Lubomi orientacyjnie także wie gdzie jest w Lubomi ,,Sadówka" zatem łatwo będzie odnalezć lub wskazać ulicę np. kurierowi czy przyjezdnym)

2. Widokowa (ponieważ patrząc na wprost z nowej ulicy, stojąc plecami do zabudowań ulicy jesionowej patrzymy na pola zwane ,,Aussicht" co po niemiecku oznacza widok. Sięgając wzrokiem nieco dalej mamy także las , który nawet formalnie nosi nazwę ,,widok" a w głębi tegoż lasu znajdowała się zabytkowa restauracja pamiętana przez wielu mieszkańców także o nazwie ,,Widok")

3. Lubomska (ponieważ jest to nazwa kojarząca się z nazwą miejscowości, oryginalna. Ponad to jeśli droga finalnie, kiedyś będzie połączona z ul. Raciborską będzie to pierwsza droga prowadząca do Lubomi od strony Raciborza i Brzezia dlatego Lubomska)

4. Nowy Papronik (ponieważ ulicę stricte o nazwie paprotnik już mamy a jest to nowa ulica powstająca na terenie ,,Paprotnika”. Całkiem możliwe że w przeciągu kilku lat ulica się zabuduje i będzie to właśnie ,,Nowy Paprotnik" na ,,Paprotniku". Świeża nazwa kojarząca się z czymś innowacyjnym a nawiązująca też do tradycyjnej nazwy,

5. Paprotna ( uzasadnienie podobne do powyższego. Ulica znajduje się na osiedlu tzw. ,,Paprotnik” zatem nazwa ,,Paprotna” wydaje się całkiem fajnym nawiązaniem do tradycji.

6. Kampowa ( ponieważ znajduje się bezpośrednio przy wzniesieniu od lat zwanym ,,Kampą". Jest to także zaraz po ,,Kotówce" najwyższe wzniesienie w Lubomi. Nazwa Kapma funkcjonuje nie formalnie wśród mieszkańców Lubomi od lat. Całkiem możliwe że finalnie będzie łączyła się z drogą prowadząca na wspomnianą ,,Kampę"

7. Ekologiczna (nazwa zachęcająca nowych mieszkańców powstałej ulicy do rozwiązań ekologicznych. Wspomniana ulica posiada gaz także miejmy nadzieję że wszyscy nowi mieszkańcy będą z niego korzystać w celach grzewczych. Nazwa miałaby także promować w Lubomi rozwiązania ekologiczne i zgodne z standardami czystego powietrza. Nazwa bardzo ,,na czasie" innowacyjna, nowoczesna wskazująca bardzo ważny aspekt 21 wieku jakim jest ekologia.

8. Zbiornikowa (ponieważ znajduje się w niedalekim sąsiedztwie zbiornika ,,Racibórz Dolny". Zakładając że ulica będzie łączyła się z Raciborska tzw główną, będzie to wtedy ulica prowadząca w stronę zbiornika lub od zbiornika do Lubomi.

9. Chóru ,,Lutnia” lub ,,Lutnia” - (Chór ,,Lutnia” to piękna niedoceniona tradycja śpiewu i integrowania mieszkańców Lubomi. Chór powstał w mieszkaniu Józefa grzybka pod nazwą towarzystwo śpiewu ,,Lutnia” w 1912 roku. Chór liczy już 109 lat i wciąż cieszy nasze uszy przepięknymi śpiewami najczęściej w kościele ale także podczas różnych festynów i dożynek. ,,Chór” posiada niezwykle ciekawą historię. Uciemiężony niegdyś przez pruskie władze przetrwał do dnia dzisiejszego dzięki patriotycznym i zawziętym,kochającym śpiew założycielom. Nazwanie nowej ulicy nawiązując do ,,Chóru Lutnia” to byłby bardzo szlachetny gest ze stron zarządu Gminy.

10. Sołecka lub Społeczna ( Nazwa miałaby na celu podkreślenie znaczenia sołectwa w Gminie a także mogłaby być promocją dobrych społecznych zachowań, zachęcających mieszkańców do udzielania się w Radzie Sołeckiej oraz innych stowarzyszeniach działających na terenie Sołectwa jak np: Koło Gospodyń Wiejskich, Chór ,,Lutnia” czy innych. Lubomia słynie z wielu społecznych inicjatyw oraz wielu społeczników działających na rzecz ,,małej ojczyzny”.

Uwaga!

Dostaliśmy też propozycje od mieszkańców ,,Paprotnika" mieszkańcy zwrócili uwagę że można nazwać ulicę ,,Jesionowa" z uwagi na to że na obecnie nieutwardzonej drodze, gdzie powstaje nowa ulica jest już jeden mieszkaniec. Osoba zamieszkująca w tym miejscu ma wpisany adres pod nazwą ulicy jesionowej, zatem musiałaby zmieniać dokumenty.

Dębowa - ponieważ byłoby to spójne z resztą ulic idących równolegle od Granicznej tj. Graniczna, Akacjowa, Jesionowa i przedłużenie Dębowej(długie pasma ulic o jednej nazwie idące równolegle przez cały ,,Paprotnik"). Nowa droga finalnie będzie łączyć się z już istniejącą ulicą Dębową, dlatego padła propozycja aby po prostu przedłużyć ulicę Dębową i iść w stronę ulic równoległych na ,,Paprotniku"